TADL Announces Its First Integrated Amplifier TAD-A1000 TAD, September 4, 2025
Main Features
1) Ultimate symmetry in circuitry and layout
2) High-capacity transformers with greater purity and efficiency
3) Immaculate preamplification circuit
4) Center-mounted, ball-bearing-supported volume knob
5) Elaborate vibration-control design
6) TAD’s custom-made parts and components
Specifications
Power Output 250 Wat 1 kHz, 4Ω
Rated Distortion Less than 0.05% at 1 kHz, 4Ω 125W
Signal-to-Noise Ratio 100 dB or more
Frequency Response 10 Hz to 50 kHz, +0 dB/-3 dB
Gain 41.5 dB
Input Terminal
(Impedance) 4 balanced inputs (100 kΩ)
2 unbalanced inputs (50 kΩ)
Power Requirements AC 120 V, 60 Hz (United States)
AC 220 V to 230 V, 50 Hz/60 Hz (Europe/Asia)
Power Consumption 130 W
Standby Power Consumption 0.5 W or less
Dimensions 440 mm (W) × 200 mm (H) × 553 mm (D)