The TAD-M2500TX power amplifier boasts a completely redesigned circuit layout, upgraded power transformers, and a redesigned machined aluminum chassis, and provides 550 watts of power per channel at 4 ohms. When connected to TAD speakers in the Evolution Series, the M2500TX delivers powerful sound with exceptional clarity, for which every TAD hi-fi component is known.
MAIN FEATURES
1) Ultimate symmetry in circuitry and layout
2) High-capacity transformers with greater purity and efficiency
3) Power rating of 550 watts per channel at 4 ohms
The TAD-M2500TX delivers an incredible 550 watts of power per channel at 4 ohms. This is made possible by the simplified Class-D single-output-stage consisting of power MOSFET devices with ultra-low on-resistance in leadless packages that boast minimum power losses and high-speed responses. Combined with a machined aluminum chassis with superb heat dissipation, the result is powerful yet responsive and agile sound reproduction.
4) Meticulous vibration-control design
5) Bi-amping option
TAD-M2500TX specifications
Power Output 550 W at 1 kHz, 4Ω
Rated Distortion Less than 0.05% at 1 kHz, 275 W, 4Ω
Signal-to-Noise Ratio 112 dB or higher
Frequency Response 10 Hz to 50 kHz, +0 dB/-3 dB
Gain 29.5 dB
Input Terminal
(Sensitivity/Impedance) 1.5 V/100 kΩ (balanced input)
0.75 V/50 kΩ (unbalanced input)
Power Requirements AC 120 V, 60 Hz (United States)
AC 220 V to 230 V, 50 Hz/60 Hz (Europe/Asia)
Power Consumption 250 W
Standby Power Consumption 0.5 W
Dimensions 440 mm (W) × 170 mm (H) × 467 mm (D)
Weight 42 kg
Pressemitteilungsdokumente
Webseitenadresse
https://www.technicalaudiodevices.com/
More Press Releases
October 27, 2021
Sonus Faber
Lumina_V LUMINA V, DISCOVERING THE NEW COLLECTION FLAGSHIP
Mehr lesen
June 23, 2025
Bowers and Wilkins
The pinnacle of innovation, in every respect
Mehr lesen
August 5, 2024
Esoteric
Esoteric’s iconic K-01XD and K-03XD Super Audio CD players updated to “SE” models
Esoteric is proud to announce the release of the K-01XD SE and K-03XD SE models, SE versions of the brand’s iconic K-01XD and K-03XD Super Audio CD players, featuring new discrete clock technology and an upgraded analog section in the DAC circuitry. These new SE models will have their world premiere at HIGH END Munich 2024, the international audio show taking place May 9-12, 2024 in Munich, Germany.